RIS
RIS (River Information Services) jest systemem, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi oraz usprawnienie transportu wodnego na rzekach śródlądowych. Są to usługi związane z IT, zaprojektowane w celu optymalizacji ruchu i procesów transportowych w żegludze śródlądowej, tj. w celu usprawnienia szybkiego elektronicznego przesyłania danych między wodą a lądem poprzez wymianę informacji z wyprzedzeniem oraz w czasie rzeczywistym. RIS ma na celu usprawnienie wymiany informacji między operatorami dróg wodnych a użytkownikami (www.ris.eu).
W Polsce system objął swoim zasięgiem 97,3 km dróg wodnych na dolnym odcinku Odry od Ognicy do Szczecina, wraz z Odrą Wschodnią, Odrą Zachodnią, jeziorem Dąbie oraz pozostałymi drogami szczecińskiego węzła wodnego.
Pilotażowe wdrożenie systemu RIS dla dolnej Odry zostało uruchomione w grudniu 2013 roku. W związku z sukcesem, jakim okazało się pilotażowe wdrożenie, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie zlecił wykonanie dokumentacji stanowiącej podstawę dla pełnego wdrożenia RIS granicznego.
Konsorcjum firm Marine Technology Sp. z o.o. i Lemtech Consulting Sp. z o.o. opracowało Program Funkcjonalno – Użytkowy, który dostępny jest poniżej:
Koncepcja zaprezentowana w PFU zakłada:
zwiększenie zasięgu terytorialnego systemu RIS,
instalację wodowskazów na każdym moście w obszarze RIS (zwykle zdublowane),
budowę nowej części sieci transmisji danych,
rozbudowę systemu obserwacji wizyjnej,
rozbudowę istniejącej sieci sensorów (poza siecią radarów),
zapewnienie pełnego pokrycia obszaru RIS systemami AIS, DGPS oraz VHF,
rozbudowę istniejącej sieci transmisji danych,
budowę nowej siedziby Centrum RIS.
Adres
ul. Roszczynialskiego 4 lok. 6
81-521 Gdynia
ul. Niemena 13 lok. 5
81-603 Gdynia
ul. Klonowica 37 lok. 5
71-248 Szczecin